Informace k přihlášení do maturitního oboru
Od roku 2024 se změnila organizace přijímacího řízení na středních školách.
Hlavní změnou je digitalizace přijímacího řízení na střední školy – urychluje proces přijímaní a usnadňuje dostupnost informací.
Na přihlášce jsou uváděné obory na školách podle prioritního seřazení, tj. podle preferencí.
Navýšil se počet přihlášek do všech oborů, ve všech středních školách bez ohledu na zřizovatele a ve všech formách vzdělávání.
Kritéria přijímacího řízení
O kritériích, tedy, co všechno se bude požadovat, jestli se bude konat školní přijímací zkouška a z čeho, a jak se budou jednotlivá kritéria hodnotit, rozhoduje ředitel střední školy.
Kritéria a způsob bodového hodnocení je zveřejněn na webových stránkách konkrétních škol, a to nejpozději do 31. ledna 2025.
Pro každý obor (i v rámci jedné školy) mohou být kritéria různě kombinována (např. celkový prospěch žáka za více období nebo jen z vybraných předmětů, výsledky školní zkoušky, úspěchy z vědomostních žákovských soutěží a olympiád aj.), stejně tak mohou být různě bodově hodnocena.
Před podáním přihlášky je potřeba ověřit, zda součástí přihlášky má být i potvrzení od lékaře. Potvrzení od lékaře je nyní jako samostatná příloha přihlášky (nepotvrzuje se tedy v přihlášce). Je důležité dát pozor na to, aby na potvrzení od lékaře byl uvedený správný kód oboru/oborů vzdělání!
Prioritizace škol na přihlášce – seřazení podle preference
Vybrané školy a jejich obory se seřazují na přihlášce podle prioritizace, tj. kam chtějí nejvíce. Toto pořadí je důležité pro určení, na jakou školu/obor budou přijati.
Pokud budou "nad čarou" ve více oborech, automaticky budou přijati do toho z nich, který označili jako první. Do zbývajících oborů již nebudou moct být v daném kole přijati. Pokud se do svého prvního oboru nedostanou, ale do druhého ano, budou přijati do druhého.
První kolo přijímacího řízení
Pro první kolo příjímacího řízení je možné podat:
až 3 přihlášky do oborů vzdělání bez talentové zkoušky (maturitní i nematuritní obory),
až 2 přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou.
Maximálně možný počet podaných přihlášek může být tedy pět.
Přihlášku je potřebné podat do 20. února!
Ve stanoveném období pro první kolo od 15. 3 do 23. 4 2025 žák projde jak jednotnou, tak i školní přijímací zkouškou, je-li vyhlášena.
Jednotná přijímací zkouška (JPZ)
Pokud chce žák/žákyně studovat maturitní obor, bude konat jednotnou zkoušku z českého jazyka a literatury a matematiky a její aplikace formou písemných testů.
Jednotné testy se netýkají žáků, kteří chtějí zkusit maturitní obor s talentovou zkouškou ze skupiny oborů 82 nebo obor v konzervatoři.
Pokud se žák hlásí na Gymnázium se sportovní přípravou, bude konat nejen talentovou zkoušku, ale i jednotnou přijímací zkoušku.
Každý má 2 pokusy konat testy jednotné přijímací zkoušky, i když se hlásí na jeden nebo na tři maturitní obory. Výhodou je, že se do hodnocení započítá vždy ten lepší výsledek.
Termíny pro jednotnou přijímací zkoušku stanovuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Jednotnou přijímací zkoušku bude konat žák/žákyně výhradně na některé ze škol, na které se přihlásí. Školy pro konání JPZ budou určeny systémem a dozví se o nich z pozvánek, které jim pošlou ředitelé škol. Může se stát, že budou konat JPZ i dvakrát ve stejné škole.
Termíny pro vykonání Jednotné přijímací zkoušky (JPZ)
Řádné termíny:
Čtyřleté obory vzdělání (vč. gymnázií a gymnázií se sportovní přípravou) a obory nástavbového studia:
1. termín: pátek 11. dubna 2025
2. termín: pondělí 14. dubna 2025
Obory šestiletých a osmiletých gymnázií (vč. gymnázií se sportovní přípravou):
1. termín: úterý 15. dubna 2025
2. termín: středa 16. dubna 2025
Náhradní termíny:
pro všechny uvedené obory vzdělání:
1. termín: úterý 29. dubna 2025
2. termín: středa 30. dubna 2025
Školní přijímací zkouška
Kromě povinné jednotné přijímací zkoušky může (ale nemusí) škola organizovat ještě i vlastní školní zkoušku (písemnou, ústní, praktickou, pohovor), a to v termínu od 15. března do 23. dubna 2025.
Ředitel školy vyhlásí minimálně 2 řádné termíny a alespoň jeden se musí být v jiný den než jednotná přijímací zkouška pro daný obor vzdělání.
Ředitel školy stanoví i náhradní termín školní přijímací zkoušky, která se může konat v období od 24. 4 do 5. 5. Opětovně zde platí, že by se termín neměl shodovat s termínem jednotné přijímací zkoušky.
Školní části přijímacích zkoušek se konají v jednotlivých středních školách, které je vypisují.
Talentová přijímací zkouška
Obory s talentovou zkouškou se rozumí obory středního vzdělání, kde je rámcovým vzdělávacím programem stanoveno jako součást přijímacího řízení ke vzdělávání vykonání talentové zkoušky. Jedná se o obory ze skupiny oborů vzdělání 82 (Umění a užité umění) vč. konzervatoří a Gymnázia se sportovní přípravou.
Období, ve kterém se můžou konat talentové zkoušky bylo stanoveno na 15. 3. – 23. 4. 2025.
Ředitel školy vyhlásí minimálně 2 řádné termíny a alespoň jeden musí být v jiný den než jednotná přijímací zkouška.
V případě, že dojde k překryvu termínů, je možné omluvit se a požádat o přiznání náhradního termínu.
Ředitel vyhlásí i náhradní termín pro konání talentové zkoušky, která se může uskutečnit v období od 24. 4. do 5. 5. Opětovně zde platí, že by se termín neměl shodovat s náhradním termínem jednotné přijímací zkoušky.
Jak to u zkoušek dopadlo
Výsledky přijímacího řízení zveřejní 15. května 2025 ředitel školy na veřejně přístupném místě ve škole (dveře školy, úřední deska apod.), k dispozici budou i v informačním systému DiPSy.
Přijetí a vzdání se přijetí v 1. kole
Od roku 2024 už není potřeba podávat zápisové lístky. Dříve šlo o povinný krok, který bylo nutný udělat nejpozději do 10 pracovních dnů od zveřejnění seznamu přijatých.
Díky prioritizaci řazení škol, nastoupí žák tam, kam se dostal/a na základě výsledků přijímacího řízení, a tím odpadá dlouhé čekání a zvažování variant.
Pokud žák/žákyně nebude mít zájem nastoupit na školu, musí stáhnout svou přihlášku (vzdát se přijetí). Pozor, tímto krokem se ale zcela zříká přijetí v 1. kole přijímacího řízení a může si podat přihlášku až do 2. či dalších kol (tzn. nedostaneš místo v oboru, který si uvedl na dalších místech v 1. kole). Tímto krokem se pouze uvolní místo v daném oboru a uvolněné místo smí škola obsadit až v dalším kole přijímacího řízení.