Přeskočit navigaci

Informace k přihlášení do nematuritního oboru

Informace k přihlášení do nematuritního oboru

Od roku 2024 se změnila organizace přijímacího řízení na středních školách.

Hlavní změnou je digitalizace přijímacího řízení na střední školy – urychluje proces přijímaní a usnadňuje dostupnost informací.

Na přihlášce jsou uváděné obory na školách podle prioritního seřazení, tj. podle preferencí.

Navýšil se počet přihlášek do všech oborů, ve všech středních školách bez ohledu na zřizovatele a ve všech formách vzdělávání.

Obsah obrázku kreslené, hračka

Popis byl vytvořen automaticky

Vyučit se mohou v různých oborech

Podle svého nadání, přání i předpokladů si v nabídce oborů s vyučením vybere každý. Základní rozlišení je v náročnosti oboru, ale i v délce studia. Zájemci mohou volit mezi:

*    3letými obory z různých odvětví (jejich kód obsahuje písmeno „H“):

*    např. instalatér, kadeřník, strojní mechanik, ošetřovatel a mnoho dalších,

*    umělecké nadání uplatníš v některém z 3letých oborů s uměleckým zaměřením, např. umělecký truhlář, vlásenkář a maskér. U nich probíhají přijímačky, a to formou talentové zkoušky.

*    2 nebo i 3letými obory (v kódu oboru je písmeno „E“), které mají menší vzdělávací nároky než klasické obory a mohou je velmi úspěšně studovat i ti, kterým učení z různých důvodů nejde.


…jsou i další možnosti, než je vyučení

*    2leté obory bez výučního listu – výstupem je vysvědčení (v kódu oboru je písmeno „J“),

*    1 a 2leté obory praktické školy, které jsou připraveny především pro žáky s těžkým zdravotním postižením (v kódu oboru je písmeno „C“).


Stačí se podívat. Jistě nebude problém najít obor, ve kterém žák/žákyně uplatní svůj talent:

Výběr podle oboru


Přihlášku je potřebné podat včas

Pro všechny obory vzdělání je závazný termín podání přihlášky do 20. února 2025

Termíny pro podání přihlášek platí pro všechny školy bez ohledu na zřizovatele, tj. jak pro veřejné, tak soukromé.

Pro první kolo příjímacího řízení zájemci mohou podat:

*    až 3 přihlášky do oborů vzdělání bez talentové zkoušky,

*    až 2 přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou.


Pořadí škol nebo oborů je závazné. Vybrané školy a jejich obory je potřeba seřadit na přihlášce podle prioritizace, tj. podle toho, kam chce nejvíce. Toto pořadí je důležité pro určení, na jakou školu/obor bude přijat/a.

Za řádné vyplnění přihlášky, včasné podání a další náležitosti odpovídá uchazeč/ka sám/sama, resp. zákonní zástupci (rodiče nebo jiná pověřená osoba).

Jak podat přihlášku

Před podáním přihlášky doporučujeme ověřit si další kritéria přijímaní i to, zda součástí přihlášky má být potvrzení od lékaře. Potvrzení od lékaře je nyní jako samostatná příloha přihlášky (nepotvrzuje se tedy v přihlášce). Je důležité dát si pozor na to, aby na potvrzení od lékaře byl uvedený správný kód oboru/oborů vzdělání!

Lékařský posudek – tiskopis


První kolo přijímacího řízení

*    Do nematuritních oborů, tzn. s vyučením i bez něj, jsou obvykle uchazeči přijímáni na základě studijních výsledků v základní škole nebo podle motivace ke studiu vybraného oboru.

*    Ředitel školy však může vyhlásit školní přijímací zkoušku (ústní, písemnou nebo praktickou), aby si ověřil znalosti a dovednosti zájemců o obor.

*    U oborů s talentovou zkouškou je součástí přijímacího řízení vykonání talentové zkoušky.

*    Školní a talentová zkouška se může konat v termínu od 15. března do 23. dubna 2025.

*    Ředitel školy vyhlásí minimálně 2 řádné termíny a jeden náhradní (náhradní v období od 24. dubna do 5. května).


Jak to dopadlo?

To, jestli uchazeče/ku přijali nebo ne, se dozví nejdříve 15. května. Výsledky přijímacího řízení zveřejní ředitel školy na veřejně přístupném místě ve škole (dveře školy, úřední deska apod.), k dispozici budou i v informačním systému DiPSy.

Napoprvé to nevyšlo, co dál


Přijetí a vzdání se přijetí v 1. kole

Od roku 2024 už není potřeba podávat zápisové lístky. Dříve šlo o povinný krok, který bylo nutný udělat nejpozději do 10 pracovních dnů od zveřejnění seznamu přijatých.

Díky prioritizaci řazení škol, uchazeč/ka nastoupí tam, kam se dostal/a na základě výsledků přijímacího řízení, a tím odpadá dlouhé čekání a zvažování variant.

Pokud nebude mít zájem nastoupit na školu, musí stáhnout svou přihlášku (vzdát se přijetí). Pozor, tímto krokem se ale zcela zříká přijetí v 1. kole přijímacího řízení a může si podat přihlášku až do 2. či dalších kol (tzn. nedostane místo v oboru, který si uvedl/a na dalších místech v 1. kole). Tímto krokem se pouze uvolní místo v daném oboru a uvolněné místo smí škola obsadit až v dalším kole přijímacího řízení.



Zpět