Přeskočit navigaci

Počty zaměstnaných podle profesních skupin v České republice

Vývoj počtů zaměstnaných osob v členění podle profesních skupin v letech 2017 a 2021

Vývoj počtů zaměstnaných osob v členění podle profesních skupin v letech 2017 a 2021

Informace o počtech zaměstnaných osob podle profesních skupin a změnách jejich počtů jsou důležitou informací o možnostech uplatnění v budoucím zaměstnání. V oborech vzdělání jsou žáci připracováni pro uplatnění v odpovídajících profesích, resp. profesních skupinách, pro volbu oboru vzdělání jim tedy může pomoci informace, jak velké počty lidí pracují v dané profesi i skutečnost, zda tyto počty rostou nebo klesají.

V následující tabulce jsou uvedeny počty zaměstnaných v jednotlivých profesních skupinách v letech 2017 a 2021 a jejich nárůst či pokles mezi lety 2017 a 2021. Pro názornost a snadnou orientaci jsou vytvořeny barevné pruhy, oranžové avizují nárůsty, zelené pak poklesy v počtu pracovníků.

V celkovém pohledu na tabulku je zřejmý nárůst počtu pracovníků v hlavních skupinách klasifikace ISCO Zákonodárci a řídící pracovníci a Specialisté, pro které je obvyklým předpokladem terciární vzdělání. Jednoznačně, v celé škále povolání, vykazují nejvyšší nárůst Specialisté v oblasti informačních a komunikačních technologií (60 %).

Skupina Techničtí a odborní pracovníci, s předpokladem středoškolského vzdělání, je charakterizována poklesem ve většině skupin povolání. Tento pokles zřejmě souvisí s dlouhodobou tendencí středoškolských absolventů pokračovat ve studiu na vysoké škole. K nárůstu počtu zaměstnaných ale dochází především u skupiny Technici v oblasti informačních a komunikačních technologií (11,6 %), což ukazuje dobré uplatnění i středoškolsky vzdělaných pracovníků IT.  

Ještě výraznější poklesy ve skupině Úředníci nejsou překvapivé, snahy omezit počty pracovníků v těchto povoláních jsou dlouhodobé, zatím se nejvíce projevují ve skupině povolání Pracovníci informačních služeb, na přepážkách a v příbuzných oborech (pokles o 25,7 %).

Ve skupině Pracovníci ve službách a prodeji je nejvyšší pokles, a to jak v rámci celé škály skupin povolání, tak zejména ve skupině Číšníci, servírky a barmani (pokles o 26,2 %). Zde jde jednoznačně o dopad koronavirové epidemie, kdy v roce 2017 velmi rozvinutý turistický ruch i další související služby byly zásadně omezeny. To také vedlo k výraznému úbytku pracovníků v této skupině.

Skupina Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství (označená Zeměd.) vykazuje rovněž pokles daný spíše odchody starších pracovníků a omezeným zájmem žáků o tyto obory vzdělání.

Ve skupině Řemeslníci a opraváři, s předpokládaným uplatněním zejména vyučených pracovníků, dochází rovněž k poklesu zaměstnanců, nárůst vykazují Pracovníci v oboru elektroniky a elektrotechniky (5,6 %), dobré postavení s nepatrným poklesem (1,2 %) si drží Mechanici a opraváři strojů a zařízení (kromě elektrických), největší pokles je ve skupině Výrobci oděvů, výrobků z kůží a kožešin a pracovníci v příbuzných oborech (24,5 %).

Vývoj ve skupině Obsluha strojů a zařízení, montéři opět odráží dopad koronavirové epidemie, ukazuje to pokles v povoláních Obsluha zařízení na zpracování a povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů a Montážní dělníci výrobků a zařízení, který koresponduje s děním ve výrobě automobilů.

Poslední hlavní skupinou jsou Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, kde nárůst Pomocných pracovníků ve výrobě ukazuje dlouhodobé problémy naší ekonomiky s nízkým využitím robotizace a zaměřením na jednoduché výrobní procesy s velkým podílem lidské síly.


Počty zaměstnaných a jejich změna podle profesních skupin a seskupení povolání v letech 2017 a 2021

Obsah obrázku stůl

Popis byl vytvořen automaticky


Pro lepší přehled o počtech pracovníků v jednotlivých seskupeních povolání je dále uveden graf, kde jsou jednotlivá seskupení povolání seřazena podle počtu pracovníků v roce 2021. To umožňuje snadno zjistit, která povolání jsou nejrozšířenější a naopak, která jen málo frekventovaná. Je zřejmé, že najít uplatnění, zejména z regionálního pohledu, je snadnější v povoláních s vysokým počtem zaměstnaných. 

Počty zaměstnaných podle seskupení povolání v letech 2017 a 2021, řazeno podle počtu pracovníků v roce 2021

Zavedení klasifikace zaměstnání ISCO a její využívání v rámci Výběrového šetření pracovních sil jako náhrady za klasifikaci zaměstnání KZAM znemožnilo vytváření delších časových řad, proto zde uvádíme pouze roky 2017 a 2021. Delší časové srovnání, ovšem pouze na úrovni hlavních skupin zaměstnání, lze získat na stránce Podíly zaměstnaných podle profesních skupin ve státech EU.



Zpět