Zaměstnanost mladých ve věku 20–29 let v zemích EU
V zemích EU existují velké rozdíly v zaměstnanosti mladých, dlouhodobě se však zaměstnanost mladých ve všech zemích EU zvyšuje – tento trend trochu zbrzdily pandemické roky. Obecně také vyšší vzdělání koresponduje s vyšší zaměstnaností mladých.
Uplatnění osob ve věku 20–29 let na trhu práce je možné sledovat pomocí míry zaměstnanosti mladých. Mezi zeměmi EU existují velké rozdíly – míra zaměstnanosti mladých se pohybuje od 48,2 % v Itálii po 83,5 % v Nizozemsku. V Česku dosahuje 64,1 %, což je mírně nižší než v EU celkem (65,1 %).
Vývoj zaměstnanosti mladých od roku 2014 je naopak ve všech zemích velmi podobný. Mezi roky 2014 a 2018 došlo ke zvýšení míry zaměstnanosti mladých ve všech členských zemích EU, v průměru o 4,7 p. b. Tento vývoj koresponduje s pozitivním ekonomickým vývojem v předpandemickém období.
V letech 2018 a 2022 už trend není tak jednoznačný. Existují země, mezi které patři Česko, Rumunsko, Slovinsko, Portugalsko a Lotyšsko, kde míra zaměstnanosti mladých v posledních čtyřech letech klesla. Jako další skupinu můžeme vyčlenit státy, v nichž zaměstnanost mladých od roku 2018 spíše stagnovala – Malta, Švédsko, Finsko, Polsko, Lucembursko, Slovensko a Bulharsko. V ostatních státech EU pak míra zaměstnanosti mladých v tomto sledovaném období narůstala. Nejvíce se zvýšila v případě Řecka (zvýšení o 6,4 p. b.) a Nizozemska (o 6,1 p. b.).
Vývoj míry zaměstnanosti mladých ve věku 20–29 let v zemích EU v letech 2014, 2018 a 2022
Pramen: Eurostat.
Zaměstnanost mladých ve věku 20-29 let dle dosaženého vzdělání
Úspěšnost na trhu práce úzce souvisí s ekonomickým vývojem a kondicí hospodářství v daném státě, ale jistou roli hraje také jejich dosažená kvalifikace a vzdělání. Proto se udává ukazatel zaměstnanosti v rozlišení podle dosaženého vzdělání. Vzhledem k věkové skupině 20–29 let je znázorněna situace mladých se základním a se středním vzděláním.
Mezi mírou zaměstnanosti mladých lidí se základním vzděláním a se středním vzděláním existují významné rozdíly. Pro EU platí, že míra zaměstnanosti mladých se středním vzděláním dosáhla v roce 2022 hodnoty 62,1 %, to je o 8,6 p. b. více než je míra zaměstnanosti mladých se základním a nižším vzděláním. To potvrzuje předpoklad, že mladí s vyšším vzděláním jsou lépe uplatnitelní na trhu práce.
Tato skutečnost je patrná napříč všemi státy EU. Výjimku tvoří jen Španělsko, kde je míra zaměstnanosti mladých se základním vzděláním vyšší o 10 p. b. než míra zaměstnanosti mladých se středním vzděláním. V případě Řecka, Lucemburska a Portugalska jsou rozdíly v zaměstnanosti minimální, mírně vyšší zaměstnanost je u nižší vzdělanostní skupiny. Naopak ve zbylých státech je zaměstnanost mladých vyšší u středního vzdělání. U Slovenska, Chorvatska, Polska, Irska a Finska dokonce o více než polovinu.
V České republice dosahuje zaměstnanost mladých se základním vzděláním pouze 47,2 %, což je v porovnání s EU o 6,3 p. b. méně. V případě zaměstnanosti mladých se středním vzděláním tento podíl přesahuje průměr EU o 2,0 p. b., činí totiž 64,1 %. V Česku je tedy rozdíl v zaměstnanosti mladých podle dosaženého vzdělání výraznější, než vykazuje průměr EU. Už proto je potřeba zaměřit se na prevenci jevu předčasných odchodů ze středního vzdělávání.
Míra zaměstnanosti mladých ve věku 20–29 let v zemích EU podle stupně dosaženého vzdělání v roce 2022 (řazeno podle zaměstnanosti mladých se středním vzděláním)
Pramen: Eurostat.