Jaké kompetence chybějí absolventům středních odborných škol na trhu práce?
Text vychází z průzkumu absolventů středních škol s odstupem 3 let od ukončení střední školy a poskytuje údaje o tom, jaké znalosti a dovednosti získané na střední škole absolventi při vstupu na trh práce nejvíce postrádali. Celá publikace, ze které jsou údaje převzaty, je dostupná na: http://www.infoabsolvent.cz/Temata/PublikaceAbsolventi?Stranka=9-0-153
Poznámka: Údaje byly zjištěny z dotazování absolventů učebních i maturitních oborů, kteří ukončili studium ve školním roce 2014/15. Šetření probíhalo v roce 2018, tedy s odstupem 3 let od ukončení střední školy.
Absolventi učebních oborů (kategorie H)
Absolventi učebních oborů (kteří dále nepokračovali v nástavbovém studiu) při vstupu na trh práce nejvíce postrádali:
Praxi v oboru; tento problém uváděla skoro polovina vyučených (48 %).
Dále vyučeným chyběly praktické dovednosti v oboru (39 %).
Asi třetina vyučených uvedla, že jim na trhu práce chyběly teoretické znalosti oboru (33 %), dobrá znalost cizího jazyka (31 %) a schopnost prezentace (31 %).
Méně často vyučeným chyběly manažerské dovednosti a schopnost vést lidi (29 %), schopnost komunikace (27 %), schopnost týmové práce (21 %) a lepší znalost práce na PC (jen 13,5 %).
Asi čtvrtině vyučených nechyběly konkrétní dovednosti a kompetence, ale postrádali vyšší úroveň vzdělání, tedy absolvování nástavbového studia nebo maturitního oboru (25 %), případně by pro ně bylo lepší jiné oborové zaměření, o které by zaměstnavatelé měli větší zájem a se kterým by se na trhu práce lépe uplatnili (27 %).
Absolventi maturitních oborů (kategorie M), kteří po maturitě vstoupili na trh práce
Absolventům maturitních oborů (kteří dále nepokračovali ve VŠ nebo VOŠ studiu) při vstupu na trh práce nejvíce chybělo:
Maturantům při hledání zaměstnání na trhu práce nejčastěji chyběla praxe v oboru; tento nedostatek uváděly téměř dvě třetiny z nich (64,0 %).
Praktické dovednosti v oboru chyběly více než polovině maturantů vstupujících na trh práce (52,5 %).
V srovnání s vyučenými nebyl v případě absolventů maturitních oborů, kteří pokračovali ve studiu VŠ, nedostatek praktických dovedností vnímán tak významně (uvádělo ho jen 36,7 % dotázaných, tedy o 15,8 % p.b. méně).
Více než třetina absolventů maturitních oborů uváděla, že jim na trhu práce chyběla lepší znalost cizího jazyka (38,0 %), manažerské dovednosti a schopnost vést lidi (38,0 %).
Necelá třetina absolventů maturitních oborů postrádala teoretické znalosti v oboru (30,5 %) a schopnost prezentace (30,0 %).
Méně frekventovanými nedostatky z hlediska uplatnění na trhu práce byly schopnost komunikace (25,0 %), dobrá znalost práce na PC (22,0 %) a schopnost týmové spolupráce (20,5 %).
Vyšší úroveň vzdělání než maturitní postrádalo 44,0 % dotázaných absolventů maturitních oborů (kategorie M, kteří nepokračovali ve studiu na VŠ, VOŠ) a obor, o který by zaměstnavatelé měli větší zájem, by zlepšil možnosti hledání zaměstnání asi u třetiny absolventů maturitních oborů.
Obr. 1: Co absolventům středních škol při vstupu na trh práce nejvíce chybí?
Srovnání absolventů učebních a maturitních oborů z pohledu hodnocení získaných kompetencí
Absolventi maturitních oborů jsou připravováni jak pro přímý vstup na trh práce, tak ke studiu na VŠ nebo VOŠ. Celkovou úroveň školní přípravy hodnotí pozitivně vyšší procento maturantů než vyučených – rozhodně nebo spíše spokojeno bylo 88,4 % z nich (kategorie M), zatímco z vyučených vyjádřilo spokojenost 82,2 %. Rozdíl v celkovém hodnocení není příliš výrazný. Absolventi maturitních oborů (kategorie M) jsou dále mírně spokojenější téměř se všemi sledovanými kompetencemi, které na střední škole získali.
Největší spokojenost vyjadřují absolventi odborných škol, a to jak vyučených, tak maturitních oborů, s odbornými teoretickými znalostmi (spokojeno je 89,0 % absolventů maturitních oborů a 85,5 % absolventů učebních oborů).
Na druhém místě žebříčku je spokojenost s odbornými praktickými znalostmi a dovednostmi, kterou uvádí 78,1 % absolventů maturitních oborů a 78,6 % vyučených.
Poměrně vysoká je i spokojenost vyučených i absolventů maturitních oborů se získanými všeobecnými znalostmi – 78,6 % spokojených u vyučených a 83,0 % v kategorii absolventů maturitních oborů.[1]
Spokojenost se získanými „měkkými“ dovednostmi, jako jsou komunikační dovednosti (71,1 % spokojených v kategorii vyučených a 75,3 % spokojených u absolventů maturitních oborů), samostatné rozhodování (68,2 % spokojených u vyučených a 75,3 % v kategorii absolventů maturitních oborů), prezentační dovednosti (67,1 % a 72,3 %), schopnost řešit problémy (71,7 % a 76,4 %), je mírně vyšší u absolventů maturitních oborů než u vyučených, rozdíly ale nejsou příliš velké.
K mírně slabším kompetencím patří z pohledu absolventů úroveň schopnosti pracovat na PC (69,9 % v kategorii vyučených a 75,9 % u maturantů).
Dlouhodobě nejhůře hodnocenou kompetencí, přes určité zlepšení v posledních letech, je úroveň znalosti cizího jazyka (60,7 % v kategorii vyučených a 68,6 % v kategorii maturitních oborů).
[1] Hodnocení spokojenosti u vyučených a absolventů maturitních oborů je třeba vnímat ve vztahu k jejich očekávání a potřebě těchto kompetencí na trhu práce. Z hodnocení tedy nelze usuzovat na skutečnou úroveň dosažených kompetencí, ale je nutné ji vztahovat k potřebě a nárokům, které jsou na vyučené nebo absolventy maturitních oborů kladeny.