Volba vyšší odborné školy jako typu studia
Text vychází z průzkumu absolventů vyšších odborných škol s odstupem 8 let od ukončení střední školy a poskytuje údaje o tom, jaké faktory ovlivnily výběr VOŠ jako typu studia, zejména v porovnání s volbou VŠ. Celá publikace, ze které jsou údaje převzaty, je dostupná na: https://infoabsolvent.cz/Temata/PublikaceAbsolventi?Stranka=9-0-163&NazevSeo=Prechod-absolventu-vyssich-odbornych-skol-do-praxe-
Poznámka: Údaje byly zjištěny z dotazování absolventů VOŠ, kteří ukončili studium ve školním roce 2010/11. Šetření probíhalo v roce 2019, tedy s odstupem 8 let od ukončení VOŠ.
Vyšší odborná škola
Vyšší odborná škola (VOŠ) poskytuje absolventům středních škol zakončených maturitní zkouškou možnost dalšího zvyšování kvalifikace. VOŠ představuje profesně zaměřené studium, s delší praxí a těsnější spoluprací se zaměstnavateli. Doba studia trvá zpravidla 3 roky. Na VOŠ se platí školné, a to nejen na školách soukromých, ale i veřejných. Výše školného je stanovena podle vzdělávacích programů.
VOŠ stejně jako VŠ poskytují terciární vzdělávání, ovšem na rozdíl od VŠ je z legislativního hlediska jejich postavení řešeno ve školském zákoně a neřídí se zákonem o vysokých školách. Studium na VOŠ představuje alternativu především k bakalářskému studiu.
Hodnocení a způsob zkoušení jsou na VOŠ podobné jako na VŠ, s tím rozdílem, že se zpravidla vyžaduje každodenní docházka a účast na přednáškách, seminářích a cvičeních, včetně odborné praxe. Charakter výuky se tak více blíží „středoškolskému“ způsobu.
Vyšší odborné vzdělávání se ukončuje absolutoriem. Dokladem o dosažení vyššího odborného vzdělání je vysvědčení o absolutoriu a diplom absolventa vyšší odborné školy. Označení absolventa vyšší odborné školy je „diplomovaný specialista“ (zkráceně DiS.).
Absolventi VOŠ podle současného znění zákona o vysokých školách mohou nastoupit na bakalářské studium přímo do vyššího ročníku vysokých škol s ohledem na skutečnost, že VŠ nebo fakulta může stanovit odlišné podmínky pro přijetí uchazečů, kteří absolvovali studijní program nebo jeho část na vysoké škole nebo vyšší odborné škole v ČR nebo v zahraničí. Přijímání absolventů VOŠ pro VŠ ovšem není povinné a v praxi tuto možnost umožňují zpravidla soukromé vysoké školy.
Důvody, které ovlivnily absolventy středních škol při výběru VOŠ
Absolventy středních odborných škol motivovaly k výběru studia na VOŠ především tyto důvody:
konkrétní obor otevíraný na VOŠ (95 %)
prakticky orientovaná výuka (87 %)
vyšší rozsah spolupráce školy se zaměstnavateli (82 %)
předpoklad dobrého uplatnění na trhu práce (72 %)
Část žáků se rozhodovala mezi studiem VŠ a VOŠ. Jaké faktory vedly k výběru VOŠ?
Zájem studovat právě VOŠ a získat titul DiS. (61 % absolventů)
VOŠ jako snadnější studium než VŠ (46 %)
VOŠ jako náhradní varianta z důvodu nepřijetí na VŠ (38 %)
Roli při volbě VOŠ hrála i vzájemná prostupnost nebo spolupráce VOŠ s VŠ.
10 % absolventů studovalo VOŠ z důvodu neúspěchu nebo nevhodně zvoleného oboru na VŠ
Přibližně třetina zahájila studium VOŠ s tím, že poté využije možnost zkráceného studia k získání titulu Bc. (31 %)
Obr. 1: Co ovlivnilo žáky při výběru studia na VOŠ? (v % odpovědí)
V rámci průzkumu měli respondenti možnost uvést širší motivaci a souvislosti, proč si zvolili právě studium na VOŠ. Pro ilustraci uvádíme i některé vybrané odpovědi.
Zajímavý/specifický obor studia
Byl tam obor záchranář.
Obor, který nemá vysokoškolskou variantu, případně neotevření oboru
Chtěla jsem se vzdělávat dále jako zubní technik, kvůli budoucímu uplatnění. Studium na VŠ nebylo v tomto oboru možné, proto jsem volila VOŠ.
Možnost dálkové formy studia
V době potřeby studovat nebylo žádné dálkové VŠ studium otevřené pro jižní a střední Čechy.
Nepřijetí na VŠ
Po nepřijetí na VŠ jsem hledala varianty a myslela jsem, že na VOŠ zůstanu jen rok. Poté se mi tam zalíbilo a už jsem tam zůstala.
Studovala jsem střední pedagogickou školu a chtěla jít na VŠ, ale bohužel jsem neuspěla, a tak jsem šla na VOŠ. Musím říci, že jsem byla perfektně připravená do praxe. Kolegyně, co mají VŠ a stejné zaměření, tak se v práci ztrácí.
Nutnost zvýšení kvalifikace
Zaměstnavatel požadoval zvýšení kvalifikace. VOŠ byla blízko, mohla jsem studovat při zaměstnání.
Potřeba získat zdravotnické vzdělání
Protože během mého nástupu na SZŠ proběhla změna legislativy, změna ve vzdělávání zdravotních sester a přejmenování oboru všeobecná sestra / zdravotnický asistent. Pro budoucí zaměstnání a práci bez odborného dohledu jsme byly nuceny k dalšímu vzdělání na VOŠ či VŠ.
Změna oboru nebo profese
Nutnost změnit kvalifikaci, původní vzdělání (zemědělství) bylo neperspektivní a po přestěhování do velkého města těžko uplatnitelné.
Možnost zkráceného studia VŠ
Automaticky po maturitě v tomto oboru jsem šla na VOŠ s úmyslem získat DiS., byl příslib možnosti dodělat pak zkráceně Bc., což bohužel nakonec nevyšlo.
Větší rozsah praxe a praktičtější zaměření VOŠ
Vzhledem k studovanému oboru je lepší VOŠ než VŠ – uplatnitelnost na trhu práce, porozumění problematice, praktičtější zkušenost (VŠ studenti těchto oborů jsou opravdu jen teoretici a absolutně neumí jednat a vůbec fungovat v praxi).
Prestiž v praktických dovednostech, která je pro zdravotnické obory více důležitá než hodně teorie na VŠ, která není pro praxi tak důležitá. Dostupnost v regionu. Přijímací řízení na VOŠ byla jasná a konstruktivní – biologie, angličtina a první pomoc, to je to, co se mi na VOŠ líbí, v jednoduchosti je síla. Přijímací řízení na VŠ se mi jeví zbytečně těžké – proč by měla budoucí zdravotní sestra (VŠ) na přijímacím řízení řešit obtížné matematické úkoly, když to pro praxi a studium nemá takový význam, zbytečně se student z VŠ zaměřuje na věci, které nejsou pro praxi důležité. V té době v roce 2009, když jsem se hlásil, byly VOŠ atraktivní – je mi smutno, že je někdy na ně pohlíženo odmítavě.
Možnost zahraniční stáže
Vybírala jsem si ekonomicky zaměřené obory na VŠ a zároveň i VOŠ. U mnou zvolené VOŠ mě velmi zaujala možnost absolvovat ve třetím ročníku 5měsíční zahraniční stáž.
Nižší sebevědomí absolventů, např. z nástavbového studia
Věděl jsem, že na VŠ nemám ty nejlepší vědomosti jako absolvent nástavbového studia, a tak jsem zvolil VOŠ, s tím, že pokud mi to tam půjde, můžu to zkusit dál na VŠ.
Možnost podat přihlášku později než na VŠ