K určité formě spolupráce se přihlásilo 46 % zaměstnavatelů. Žádným způsobem nespolupracuje se školami 54 % zaměstnavatelů.
Hladkou spolupráci bez problémů potvrzuje pouze 28 % z nich. Téměř tři čtvrtiny firem ale na nějaké potíže narážejí. Problémy ve spolupráci se vyskytují buď na straně spolupráce se samotnou školou nebo přímo na straně žáků.
Četnější jsou právě potíže ve spolupráci se samotnými žáky. Značná část zaměstnavatelů má problém s jejich nedostatečnou disciplinovaností a motivací pro práci v reálném pracovním prostředí. Přáním části zaměstnavatelů také je, aby žáci měli více znalostí a lepší zručnost, protože jejich nedostatečné dovednosti a zručnosti jsou pro ně překážkou ve spolupráci.
Zaměstnavatelé uvedli i další překážky, které vyplývají z jejich vlastních zkušeností, např. malý zájem žáků o obor, problémy s jejich docházkou (žáci docházejí do školního střediska a pak je problém s docházkou na praxi přímo v dílenských kolektivech) apod. V některých případech je problém lokalita firmy či nedostatek zajímavé pracovní náplně, kterou mohou žákům nabídnout.
Ve spolupráci mezi firmami a samotnými školami je nejpalčivějším problémem to, že firmy narážejí na malý zájem o spolupráci ze strany škol. Tuto překážku uvádí až pětina firem. Pro některé firmy je problémem časová náročnost organizace spolupráce se školami (téměř 20 %), vyšší administrativní zátěž související s náročnými podmínkami spolupráce pro firmu (17 %) či finanční náročnost související se zdravotními prohlídkami a pojištěním žáků před vstupem na pracoviště (6 %). Část firem zmiňuje, že je pro ně náročné se přizpůsobovat vzdělávacím potřebám žáků (7 %). V jiných možnostech firmy další problémy nezmiňovaly, spíše jenom dovysvětlily problémy uvedené výše.
Obrázek: Problémy, na které ve spolupráci se středními školami zaměstnavatelé narážejí