Ekonomické postavení mladých lidí podle věku
Na této stránce zjistíte, jak mladí lidé mění ekonomické postavení podle věku. Zpracovaný graf zachycuje, jak se vyvíjí podíl pracujících, studujících a mladých lidí „v domácnosti“ s přibývajícím věkem a co ovlivňuje skupinu NEET!
Údaje o ekonomickém postavení mladých lidí zjišťuje Český statistický úřad v rámci Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS). Český statistický úřad člení obyvatelstvo podle ekonomického postavení do sedmi skupin:
Pracuje (včetně pomáhajících rodinných příslušníků)
Nezaměstnaný/á
Vzdělává se (student, učeň, jiné)
V domácnosti (včetně mateřské, rodičovské dovolené)
Důchodce (starobní)
Trvale práce neschopný/á ze zdravotních důvodů
Jiné
Pozn.: V dalším znázornění jsou poslední tři kategorie, které jsou u mladých lidí málo frekventované, sloučeny do jedné.
Obrázek níže znázorňuje, jak se postupně s přibývajícím věkem mění složení populace podle ekonomického postavení – jak postupně ubývá podíl těch, kteří se vzdělávají, a přibývá obyvatel, kteří pracují.
Ještě v 17 letech se naprostá většina mladých lidí vzdělává, nepatrné ostatní hodnoty představují ty, kteří předčasně odešli ze vzdělávání. Od 18 let již někteří mladí úspěšně ukončují vzdělávání a jako kvalifikovaní vstupují na trh práce. Zároveň se zde objevuje určitý podíl nezaměstnaných absolventů. Tento proces pokračuje a mezi 22. a 23. rokem dochází ke zlomu, kdy se poměrně výrazně mění podíl mezi kategoriemi „Vzdělává se“ a „Pracuje“.
Od 23 let věku již převážná část mladých lidí pracuje, ať již jako zaměstnanec, živnostník, pomáhající rodinný příslušník nebo brigádník.
Podíly mladých lidí podle jejich ekonomického postavení a věku v roce 2022
Již od 15 let věku se objevují nezaměstnaní mladí lidé. Jejich podíl je však i v pozdějším věku nízký, vzhledem k celkově nízké míře nezaměstnanosti v České republice.
Od 20 let narůstá počet i podíl mladých „V domácnosti“. Jedná se především o skupinu mladých čerpajících mateřskou či rodičovskou dovolenou. Jejich poměrně vysoký podíl souvisí s délkou rodičovské dovolené, která může být v ČR až 4 roky.
Poslední skupina (Práce neschopen + Důchodce + Jiné) má i po sloučení nejmenší zastoupení. U mladých lidí je podíl práce neschopných a důchodců minimální, zbytek zahrnuje ty, kteří skutečně bez důvodu nepracují, ani se nevzdělávají.
Souhrn posledních tří skupin – Nezaměstnaní, V domácnosti a Práce neschopen + Důchodce + Jiné (v grafu tři proužky nahoře) představuje veličinu, která je označována jako NEET, což je označení skupiny těch, kteří v době zjišťování nepracují ani se nevzdělávají (podrobněji ZDE). Jeho celková hodnota do 30 let je v ČR kolem 10 %. Z grafu je zřejmé, že největší podíl ve skupině NEET tvoří právě mladí v domácnosti, převážně na mateřské či rodičovské dovolené.
Podíly mladých lidí podle jejich ekonomického postavení a věku v roce 2022
Zdroj: VŠPS, vlastní výpočty.
Pozn.: VŠPS zahrnuje všechny osoby obvykle bydlící v domácnostech šetřených bytů, které setrvávají či mají v úmyslu zůstat na území České republiky alespoň jeden rok. Přitom není rozhodující, mají-li v šetřeném bytě trvalý, dlouhodobý, přechodný nebo nehlášený pobyt.