Podíly zaměstnaných mladých lidí podle vzdělání a věku
Článek poskytuje přehled o vstupu mladých lidí na trh práce podle jejich vzdělání a věku. Měnící se podíly pracujících v jednotlivých vzdělanostních kategoriích se vzrůstajícím věkem jsou zachyceny v grafu i tabulce.
Údaje o ekonomickém postavení a nejvyšším dosaženém vzdělání mladých lidí zjišťuje Český statistický úřad v rámci Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS). Podle nejvyššího dosaženého vzdělání lze rozlišit tyto skupiny:
ZŠ i nedok. – mladí lidé, kteří získali pouze základní vzdělávání, vč. těch, kteří ho nedokončili
VYU – vyučení
MZ i Nást. – maturanti v odborném vzdělávání, vč. absolventů nástavbového studia
GYMN – absolventi gymnázií
VOŠ i Konz. – absolventi vyššího odborného vzdělávání a konzervatoří
VŠ-Bak – absolventi bakalářského studia
VŠ-Mag – absolventi magisterského studia
Obrázek znázorňuje, jak s přibývajícím věkem mladých lidí rostou podíly pracujících (sem patří zaměstnaní, živnostníci, pomáhající rodinní příslušníci i brigádníci) v jednotlivých vzdělanostních kategoriích.
Ve věku 15 až 18 let je podíl pracujících velmi nízký. Jde převážně o mladé lidi, kteří nepokračují po základní škole ve vzdělávání na střední škole, a malý podíl těch, kteří jsou ve věku 17 či 18 let již vyučeni.
Ve věkovém období 19 až 22 let přicházejí na trh práce především vyučení absolventi, postupně narůstá podíl zaměstnaných s maturitním vzděláním, ať odborným nebo gymnaziálním. V tomto období se již objevují i první mladí s vyšším odborným vzděláním a bakalářským diplomem.
Příliv vysokoškolsky vzdělaných absolventů pokračuje hlavně ve věkovém rozmezí 25 až 27 let, k ustálení dochází až ve věku 28 let, kdy se navýší i podíl bakalářů, kteří zřejmě nezvládli magisterské studium a přešli na trh práce.
Podíly mladých pracujících podle nejvyššího dosaženého vzdělání a věku v roce 2022
Podíly mladých pracujících podle nejvyššího dosaženého vzdělání a věku v roce 2022
Zdroj: VŠPS, vlastní výpočty.
Pozn.: VŠPS zahrnuje všechny osoby obvykle bydlící v domácnostech šetřených bytů, které setrvávají či mají v úmyslu zůstat na území České republiky alespoň jeden rok. Přitom není rozhodující, mají-li v šetřeném bytě trvalý, dlouhodobý, přechodný nebo nehlášený pobyt.