Přeskočit navigaci

Co dělají mladí lidé

Ekonomické postavení mladých lidí podle věku

Ekonomické postavení mladých lidí podle věku

Na této stránce zjistíte, jak mladí lidé mění ekonomické postavení podle věku. Zpracovaný graf zachycuje, jak se vyvíjí podíl pracujících, studujících a mladých lidí „v domácnosti“ s přibývajícím věkem a co ovlivňuje skupinu NEET!

Údaje o ekonomickém postavení mladých lidí zjišťuje Český statistický úřad v rámci Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS). Český statistický úřad člení obyvatelstvo podle ekonomického postavení do sedmi skupin:

*    Pracuje (včetně pomáhajících rodinných příslušníků)

*    Nezaměstnaný/á

*    Vzdělává se (student, učeň, jiné)

*    V domácnosti (včetně mateřské, rodičovské dovolené)

*    Důchodce (starobní)

*    Trvale práce neschopný/á ze zdravotních důvodů

*    Jiné

Pozn.: V dalším znázornění jsou poslední tři kategorie, které jsou u mladých lidí málo frekventované, sloučeny do jedné.


Obrázek níže znázorňuje, jak se postupně s přibývajícím věkem mění složení populace podle ekonomického postavení – jak postupně ubývá podíl těch, kteří se vzdělávají, a přibývá obyvatel, kteří pracují.

Ještě v 17 letech se naprostá většina mladých lidí vzdělává, nepatrné ostatní hodnoty představují ty, kteří předčasně odešli ze vzdělávání. Od 18 let již někteří mladí úspěšně ukončují vzdělávání a jako kvalifikovaní vstupují na trh práce. Zároveň se zde objevuje určitý podíl nezaměstnaných absolventů. Tento proces pokračuje a mezi 22. a 23. rokem dochází ke zlomu, kdy se poměrně výrazně mění podíl mezi kategoriemi „Vzdělává se“ a „Pracuje“.

Od 23 let věku již převážná část mladých lidí pracuje, ať již jako zaměstnanec, živnostník, pomáhající rodinný příslušník nebo brigádník.

Podíly mladých lidí podle jejich ekonomického postavení a věku v roce 2022

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, řada/pruh, Barevnost

Popis byl vytvořen automaticky

Již od 15 let věku se objevují nezaměstnaní mladí lidé. Jejich podíl je však i v pozdějším věku nízký, vzhledem k celkově nízké míře nezaměstnanosti v České republice.

Od 20 let narůstá počet i podíl mladých „V domácnosti“. Jedná se především o skupinu mladých čerpajících mateřskou či rodičovskou dovolenou. Jejich poměrně vysoký podíl souvisí s délkou rodičovské dovolené, která může být v ČR až 4 roky.

Poslední skupina (Práce neschopen + Důchodce + Jiné) má i po sloučení nejmenší zastoupení. U mladých lidí je podíl práce neschopných a důchodců minimální, zbytek zahrnuje ty, kteří skutečně bez důvodu nepracují, ani se nevzdělávají.

Souhrn posledních tří skupin – Nezaměstnaní, V domácnosti a Práce neschopen + Důchodce + Jiné (v grafu tři proužky nahoře) představuje veličinu, která je označována jako NEET, což je označení skupiny těch, kteří v době zjišťování nepracují ani se nevzdělávají (podrobněji ZDE). Jeho celková hodnota do 30 let je v ČR kolem 10 %. Z grafu je zřejmé, že největší podíl ve skupině NEET tvoří právě mladí v domácnosti, převážně na mateřské či rodičovské dovolené.


Podíly mladých lidí podle jejich ekonomického postavení a věku v roce 2022

Obsah obrázku text, číslo, snímek obrazovky, Písmo

Popis byl vytvořen automaticky

Zdroj: VŠPS, vlastní výpočty.

Pozn.: VŠPS zahrnuje všechny osoby obvykle bydlící v domácnostech šetřených bytů, které setrvávají či mají v úmyslu zůstat na území České republiky alespoň jeden rok. Přitom není rozhodující, mají-li v šetřeném bytě trvalý, dlouhodobý, přechodný nebo nehlášený pobyt.



Zpět