Přeskočit navigaci

Nezaměstnanost absolventů v prvních deseti letech

Nezaměstnanost absolventů na základě Výběrového šetření pracovních sil

Údaje o nezaměstnanosti „čerstvých“ absolventů na základě údajů Úřadu práce ČR v porovnání s počty absolventů škol jsou ovlivněny tím, že mnoho absolventů pokračuje dále ve vzdělávání. Proto využíváme i dalšího zdroje informací o nezaměstnanosti, kterým je Výběrové šetření pracovních sil (VŠPS) prováděné Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

Zde míru nezaměstnanosti stanovujeme jako poměr mezi nezaměstnanými ekonomicky aktivními obyvateli (EAO) a všemi EAO.

Výběrové šetření pracovních sil (VŠPS) poskytuje možnost podívat se na situaci těch, kteří se skutečně pohybují na trhu práce. Zde ovšem musíme pracovat s většími věkovými skupinami, obvykle desetiletými.

Výhodou tohoto zdroje je možnost porovnávat údaje o mladých lidech s údaji o všech ekonomicky aktivních obyvatelích (to jsou všichni zaměstnaní a nezaměstnaní).


V následující tabulce jsou uvedeny údaje o počtech zaměstnaných a nezaměstnaných podle zjištění v roce 2023. Z uvedených údajů jsou spočítány míry nezaměstnanosti (MN) mladých lidí. Dále je uveden nárůst hodnoty míry nezaměstnanosti proti roku 2022 a míra nezaměstnanosti pro všechny ekonomicky aktivní obyvatele (EAO) v roce 2023.

Míra nezaměstnanosti mladých lidí v roce 2023 podle VŠPS

Zdroj: VŠPS, vlastní propočty

Zam – počet zaměstnaných mladých lidí; Nezam – počet nezaměstnaných mladých lidí, Celkem = Zam + Nezam; MN (míra nezaměstnanosti) = Nezam/Celkem

Nárůst – míry nezaměstnanosti mladých proti roku 2022

MN (EAO) – míra nezaměstnanost všech ekonomicky aktivních obyvatel dané kategorie vzdělání v roce 2023


Z dat VŠPS je patrná závislost mezi úrovní vzdělání a nezaměstnaností. Nejtěžší postavení na trhu práce mají lidé bez vzdělání (v ČR je jejich podíl velmi malý, takže nejsou uváděni) a se základním vzděláním, nejlépe jsou na tom lidé s terciární úrovní vzdělání. Je zřejmé, že obtížnější postavení mají mladí lidé, protože jsou bez dostatečné praxe a pracovních zkušeností a ani nemají vybudovanou stabilní pozici v zaměstnání.

Míra nezaměstnanosti mladých lidí se středním vzděláním vykazuje podobné odstupňování jako u hodnot vycházejících z údajů MŠMT a Úřadu práce. Jedná se o vyučené (10,1 %), a dále o absolventy s maturitou běžného odborného maturitního studia (kat. M), maturitního studia s odborným výcvikem (kat. L0) a nástavbového studia – dohromady (7,6 %). Absolventi gymnaziálního vzdělávání (3,8 %), kteří přejdou na trh práce, se rovněž dobře uplatní.

Překvapivě vysokou hodnotu vykazují absolventi vyššího odborného vzdělávání (7,9 %), podstatně nižší hodnoty jsou u absolventů s bakalářským vzděláním (3,3 %), nejlepší uplatnění pak mají absolventi s magisterskou úrovní vzdělání (1,8 %).

Míra nezaměstnanosti mladých lidí a EAO v roce 2023 podle VŠPS


Detailnější analýza nezaměstnanosti mladých lidí podle oborového zaměření a podle skupin oborů vzdělání není možná v důsledku omezené velikosti vzorku VŠPS. V následujících dvou tabulkách však přinášíme srovnání míry nezaměstnanosti mladých a EAO pro obory vzdělání, které jsou v kategoriích vyučení a maturanti dostatečně zastoupeny.

Pro kategorii vyučených ukazuje tabulka výrazné rozdíly v míře nezaměstnanosti jak v oborovém pohledu, tak mezi mladými a všemi ekonomicky aktivními. Neuvedený násobek míry nezaměstnanosti znamená, že v daných oborech se mladí pracovníci uplatňují stejně dobře nebo i lépe než starší generace.

Nepříznivá je situace (míra nezaměstnanosti více než 10 %) u mladých vyučených v oborech Rostlinná a živočišná výroba, Výroba a zpracování potravin, Velkoobchod a maloobchod, Výroba a zpracování materiálů (sklo, plasty a dřevo), Hotelnictví, restauratérství a catering, Stavebnictví a Kadeřnické a kosmetické služby.

Dobré postavení z hlediska možnosti nalezení zaměstnání vykazují vyučení v oborech Péče o seniory, Umělecká řemesla, Mechanika a kovovýroba a Elektrotechnika a energetika, kde jsou nízké míry nezaměstnanosti.

Porovnání míry nezaměstnanosti mladých (15–24letých) a EAO v roce 2023 ve vybraných oborech vzdělání – vyučení

Pozn.: Kódy a názvy oborů vzdělání odpovídají klasifikaci ISCED. Údaje jsou řazeny podle míry nezaměstnanosti mladých. Násobek MN uvádí, kolikanásobně je vyšší nezaměstnanost mladých lidí oproti všem ekonomicky aktivním osobám (EAO) vyučeným v uvedeném oboru vzdělání.


V maturitních oborech se hodnotou míry nezaměstnanosti vyšší než 15 % vydělují mladí lidé připravení v oborech Veterinářství, Móda, interiérový a průmyslový design, Sociální práce a poradenství, Vývoj a analýzy softwaru a aplikací a Přepravní služby a spoje.

Vysoký poměr mezi mírou nezaměstnanosti všech EAO a mladých lidí a maturitou v oborech Veterinářství, Móda, interiérový a průmyslový design, Sociální práce a poradenství ukazuje na obtížný přechod mladých k uplatnění na trhu práce, zřejmě i z důvodu nedostatku zkušeností.

Velmi dobré šance na nalezení zaměstnání měli v roce 2023 maturanti v oborech Umělecká řemesla, Chemické inženýrství a technologie, Elektronika a automatizace, Stavebnictví, Ošetřovatelství a Hotelnictví, restauratérství a catering, zejména i ve vztahu se skutečnosti, že míra nezaměstnanosti mladých je nulová a u všech EAO (s výjimkou zaměřených na chemii) je nízká.

Porovnání míry nezaměstnanosti mladých (15–24letých) a EAO v roce 2023 ve vybraných oborech vzdělání – s maturitou v oborech kategorie M a L0

Pozn.: Kódy a názvy oborů vzdělání odpovídají klasifikaci ISCED. Údaje jsou řazeny podle míry nezaměstnanosti mladých. Násobek MN uvádí, kolikanásobně je vyšší nezaměstnanost mladých lidí oproti všem ekonomicky aktivním osobám (EAO) vyučeným v uvedeném oboru vzdělání.



Zpět