Přeskočit navigaci

Předčasné odchody absolventů SŠ ze studia na VŠ

Na této stránce můžete vyhledat, jak velké podíly absolventů jednotlivých druhů středoškolského vzdělání a některých skupin oborů předčasně ukončují studium na vysokých školách.

V grafech je znázorněn podíl maturantů z uváděných let, kteří předčasně ukončili studium na vysokých školách v prvních dvou letech po složení maturitní zkoušky.

Nejprve si zvolte druh vzdělání - na grafech se objeví hodnoty podílů předčasných odchodů pro zvolený druh vzdělání, pro porovnání i podíl těchto odchodů pro všechny obory středních škol. Potom můžete získat podrobnější údaje o některých skupinách oborů odborného vzdělání - zvolte si skupinu oborů, grafy se změní. Vlevo se objeví údaje o podílech předčasných odchodů absolventů dané skupiny oborů, vpravo pro porovnání naleznete podíl těchto odchodů pro zvolený druh vzdělání.

Významné jsou i údaje o tom, z jakých oborů vysokých škol vámi vybraní absolventi nejčastěji odcházejí. Tyto údaje jsou k dispozici v následujících tabulkách. Procenta udávají míry předčasných odchodů z těch oborů vysokých škol, ze kterých jsou odchody nejčastější. Jedná se o odchody všech absolventů z let 2009-2012 (průměr) vstupujících ke studiu na vysoké školy, kteří do února roku 2014 odešli z vysokoškolského studia. Údaje v procentních bodech (p.b.) vyjadřují, jak se tyto podíly odchodů liší od průměrného podílu odchodů absolventů vybraného středosškolského vzdělání.

Druhá tabulka uvádí údaje k porovnání. Jedná se o údaje o odchodech - buď absolventů středních škol jako celku, nebo absolventů druhu vzdělání, pro který jste si vybrali skupinu oborů vzdělání.

Výběr druhu vzdělání a skupiny oborů:

 
Vyberte druh vzdělání:
Zvolený druh vzdělání: Kategorie L0
Vyberte skupinu oboru vzdělání:
Zvolená skupina oboru vzdělání: - nevybráno -

Grafy:

 
-
-
-
-

V jakých skupinách oborů vysokých škol absolventi SŠ vámi zvoleného druhu vzdělání a skupiny oborů nejčastěji předčasně ukončují studium, jaký je v prvních dvou letech studia jejich podíl a o kolik je tento podíl větší než průměr:

 
Absolventi SŠ zvoleného druhu vzdělání (skupiny oborů) odcházejí nejčastěji ze skupin oborů vysokoškolského studia: Podíl neúspěšných Navíc od průměru
Strojírenství 56% 36 p.b.
Elektrotechnika 53% 33 p.b.
Matematické a fyzikální obory 50% 30 p.b.
 
Pro porovnání: Absolventi SŠ (druhu vzdělání) odcházejí nejčastěji ze skupin oborů vysokoškolského studia: Podíl neúspěšných Navíc od průměru
Strojírenství 39% 19 p.b.
Zemědělství 33% 13 p.b.
Elektrotechnika 32% 12 p.b.
x - je uváděno jen v rámci skupin oborů

Absolventi středních škol se liší nejen v rozhodování, na kterou vysokou školu nastoupí, ale i tím, jak úspěšní jsou při studiu na vysoké škole. Úspěšnost při studiu na vysoké škole se vyjadřuje mírou odchodů z vysokoškolského studia.

Před úspěšným ukončením studia odchází v prvních dvou letech po maturitní zkoušce z vysokých škol celkem 14 % absolventů středních škol (jedná se o údaje o absolventech z roku 2012). Nejméně často odcházejí absolventi všeobecného vzdělávacího proudu středoškolského vzdělávání, tedy absolventi oborů gymnázium (6 % těch, kteří ke studiu nastoupili) a lyceum (13 %). Poměrně úspěšní při vysokoškolském studiu jsou i absolventi maturitních oborů kategorie M. Předčasně jich odchází ze studia asi 22 %. Častěji odcházejí absolventi maturitních oborů kategorie L0 (s odborným výcvikem) a absolventi oborů nástavbového studia (40 %, resp. 43 % těch, kteří k vysokoškolskému studiu nastoupí). 

V grafech jsou porovnávány odchody studentů z vysokoškolského studia v průběhu prvních dvou let po maturitní zkoušce, a to podle roku, ve kterém maturovali. (Do počtu studentů, kteří z vysokých škol odešli, jsou zahrnuti všichni, kteří maturovali v daném roce, byli přijati k vysokoškolskému studiu, studovali maximálně dva roky, neukončili studium absolvováním a v únoru roku 2014 již na vysoké škole nestudovali. Ti, kteří se do studia opakovaně vrátili, studují, případně již absolvovali, do neúspěšných studentů zahrnuti nejsou).


Zpět