V kterých zaměstnáních se uplatňuje nejvíce mladých vyučených/maturantů
V článku jsou zpracované informace, v jakých zaměstnáních se uplatňují mladí ve věku 20-24 let. Zjistíte, které skupiny povolání lákají nejvíce vyučených a maturantů a jaké jsou trendy nárůstu a poklesu mezi roky 2018 a 2022. Budete překvapeni uplatněním maturantů na pracovním trhu.
Tabulky uvedené dále obsahují totiž seznam skupin zaměstnání, ve kterých se v roce 2018 a v roce 2022 uplatňovalo nejvíce vyučených či maturantů, kteří byli ve věku 20 až 24 let. Do tabulek byly zařazeny skupiny zaměstnání, ve kterých počet mladých zaměstnaných v roce 2022 převyšoval 1000 vyučených a 1500 maturantů. Pro určení zaměstnání, které osoba vykonává, není podstatné, zda je vzdělán v odpovídajícím oboru nebo ve zcela jiném.
V tabulkách je uveden podíl zaměstnaných v jednotlivých skupinách povoláních, přitom jako celek je brán součet všech zaměstnaných v dané kategorii vzdělání. Tabulky jsou řazeny podle počtu zaměstnaných v roce 2022.
Jistě zajímavý je sloupec „Nárůst podílů“, ze kterého jsou zřejmé rozdíly mezi zastoupením jednotlivých skupin povolání v letech 2018 a 2022. Délka pruhů upozorňuje, kde došlo k výraznějším poklesům (zelená) a kde k nárůstům (oranžová).
Údaje o zaměstnání lidí zjišťuje Český statistický úřad v rámci Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) a využívá k tomu klasifikaci CZ-ISCO.
Vyučení – zaměstnání, ve kterých se jich uplatňuje nejvíce
Největší počty vyučených ve věku 20 až 24 let pracovaly v roce 2022 ve skupinách zaměstnání Obráběči, nástrojaři, kováři a příbuzní pracovníci, Montážní dělníci výrobků a zařízení a Obsluha pojízdných zařízení (zemědělské, železniční, zemní stroje, jeřáby, vozíky a patří sem i skladníci).
K významným nárůstům vzhledem k roku 2018 došlo ve skupinách zaměstnání:
Pracovníci péče o děti, asistenti pedagogů (dokonce o 54 %),
Řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci při dokončování staveb (o 38 %),
Výrobci a zpracovatelé potravin a příbuzní pracovníci (o 32 %),
Obráběči, nástrojaři, kováři a příbuzní pracovníci (o 28 %).
Naopak pokles postihl kromě skupiny Řidiči motocyklů a automobilů (kromě nákladních) především zaměstnání službového charakteru, což jsou skupiny Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři, Číšníci, servírky a barmani a Prodavači, vedoucí a ostatní pracovníci v prodejnách.
Zaměstnání, ve kterých se uplatňuje nejvíce vyučených ve věku 20 až 24 let
Zdroj: VŠPS, vlastní výpočty.
Pozn.: V tabulce je zastoupeno přibližně 75 % zaměstnaných vyučených ve věkové skupině 20-24 let.
Pozn.: Pro práci asistentů pedagoga pro nižší úroveň činnosti stačí vzdělání s výučním listem a kvalifikační kurz.
Jednotlivá konkrétní zaměstnání, ve kterých pracuje nejvíce vyučených ve věku 20 až 24 let jsou:
Montážní dělníci mechanických zařízení (2 886 osob; 4,3 %),
Manipulační dělníci ve výrobě (2 752 osob; 4,1 %).
Skladníci, obsluha manipulačních vozíků (2 521 osob; 3,8 %),
Stavební a provozní elektrikáři (2 146 osob; 3,2 %),
Svářeči (2 136 osob; 3,2 %).
Je však skutečností, že někteří vyučení pracují na pozicích, kde se obvykle předpokládá vyšší vzdělanostní úroveň. Celkový přehled poskytuje následující tabulka. V roce 2022 pracovalo asi 6 % vyučených v zaměstnáních odpovídajících vyšší úrovni vzdělání (třída 1 až 4) a 10 % jako pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. V obou případech došlo k nárůstu jejich podílu proti roku 2018.
Počty a podíly vyučených ve věku 20 až 24 let v hlavních třídách zaměstnání
Maturanti s odborným vzděláním – zaměstnání, ve kterých se jich uplatňuje nejvíce
Největší počty maturantů ve věku 20 až 24 let pracovaly v roce 2022 ve skupinách zaměstnání Prodavači, vedoucí a ostatní pracovníci v prodejnách, Technici provozu a podpory IT a komunikačních technologií, Pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy, Obráběči, nástrojaři, kováři a příbuzní pracovníci a Technici ve fyzikálních a průmyslových oborech.
K významným nárůstům vzhledem k roku 2018 došlo ve skupinách zaměstnání:
Technici provozu a podpory IT a komunikačních technologií (dokonce o 84 %),
Řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby (o 61 %),
Pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy (o 54 %),
Kadeřníci, kosmetici a pracovníci v příbuzných oborech (o 45 %),
Pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti (o 44 %).
Naopak pokles postihl skupiny zaměstnání Mechanici a opraváři strojů a zařízení (kromě elektro), Odborní pracovníci v oblasti pojišťovnictví, obchodní zástupci, nákupčí a obchodní makléři, Obsluha pojízdných zařízení a Úředníci pro zpracování číselných údajů.
Velmi zajímavým jevem je skutečnost, že maturanti pracují ve značné míře v zaměstnáních, pro které je předpokladem vyučení. Pro odlišení jsou v tabulce skupiny zaměstnání, pro která je předpokladem maturita, zvýrazněna tučným písmem.
Zaměstnání, ve kterých se uplatňuje nejvíce maturantů s odborným vzděláním
Zdroj: VŠPS, vlastní výpočty.
Pozn.: V tabulce je zastoupeno přibližně 65 % zaměstnaných maturantů ve věkové skupině 20-24 let.
Data výběrového šetření pracovních sil umožňují určit pro rok 2022, ve kterých konkrétních zaměstnáních pracuje nejvíce maturantů ve věku 20 až 24 let a jaký je to podíl ze všech maturantů v tomto věku – jsou to:
Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů (3 287 osob; 3,3 %),
Všeobecní administrativní pracovníci (2 683 osob; 2,7 %),
Číšníci a servírky (2 682 osob; 2,7 %),
Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií (2 111 osob; 2,1 %),
Strážníci (2 013 osob; 2,0 %).
Přehled o tom, jaké počty a podíly maturantů pracují na pozicích, kde se obvykle předpokládá vyšší či nižší vzdělanostní úroveň, poskytuje následující tabulka. V roce 2022 pracovalo asi 6,5 % maturantů v zaměstnáních odpovídajících vyšší úrovni vzdělání (třída zaměstnání 1 a 2), 25 % ve třídě 5 (Pracovníci ve službách a prodeji), kde převládají zaměstnání s úrovní odpovídající vyučení, 25 % ve vysloveně dělnických zaměstnáních (třída 7 a 8) a 6 % dokonce jako pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. K nárůstu jejich podílu proti roku 2018 došlo ve třídě řídících pracovníků a pomocných a nekvalifikovaných.
Počty a podíly maturantů s odborným vzděláním ve věku 20 až 24 let v hlavních třídách zaměstnání
Vysoký podíl maturantů v zaměstnáních, pro které se předpokládá vyučení, z části souvisí i s existencí maturitních oborů kategorie L, kde jsou absolventi připravováni pro náročné dělnické a službové činnosti (absolvovali odborný výcvik v průběhu studia nebo jsou vyučeni a získali maturitu nástavbovým studiem). Jejich podíl však není takový, aby to zcela odpovídalo uvedenému stavu.
S technologickým rozvojem, který vede k využívání složitých a drahých strojů a zařízení, rostou nároky na odborné znalosti, ale i na odpovědnost při zajišťování jejich provozu. Při zajišťování jejich provozu a obsluhy se očekává schopnost přizpůsobit se novým situacím a rychle a efektivně reagovat, dále i připravenost se dále vzdělávat. To nejen umožňuje, ale i vyžaduje uplatnění pracovníků s vyšší vzdělanostní úrovní.
Na druhé straně mohou být případy, kdy jde v daném zaměstnání skutečně o překvalifikovanost daného zaměstnance. I v tomto případě je výhoda v tom, že pracovníci mohou (zejména v začátku své pracovní kariéry) pružněji reagovat na nabídku náročnějších pracovních míst. Z hlediska perspektivy trhu práce je vhodnější mít zaměstnance – maturanty, kteří jsou schopni pracovat na místě, kde je potřeba lepších schopností než dostatek vyučených, kteří se na pozicích s vyššími nároky uplatnit nemohou.
Gymnazisté – jen stručně
Konkrétní zaměstnání, ve kterých pracuje nejvíce mladých absolventů gymnázií:
Všeobecní administrativní pracovníci (1 425 osob; 6,9 %),
Úředníci ve skladech (898 osob; 4,4 %),
Učitelé v oblasti předškolní výchovy (823 osob; 4,0 %),
Prodavači drobného zboží, klenotů, nábytku a bytových doplňků (656 osob; 3,2 %),
Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních (511 osob; 2,5 %).